Společnost doktora Krásy

Navigace:


Článek Markéta Hoskovcová: Lady Macbeth: (s nožem, zaklíná sebe)

Markéta Hoskovcová:
Lady Macbeth: (s nožem, zaklíná sebe)

I dvakrát znásobená péče již v každém ohledu vám poskytnem, je pouhým stínem ve srovnání s tím, čím Vaše Výsost zahrnuje nás.

Velectěné diváctvo!

S mírným (v kontextu našeho snažení však nevýznamným) zpožděním se hodláme znovu vlísat do vaší přízně s mlejnskou divadelním nabídkou.

Dlužno přiznat, že většina říjnových titulů není na naší scéně žádnou novinkou - díky spolupracujícím souborům se už stáváme takřka repertoárovým divadlem. Jsme téměř hrdi, že první nabízený kus – MACBETH 2003 Společnosti doktora Krásy získal na Jiráskově Hronově takový odér skandálu, že tento zavanul dokonce i na stránky samotného Blesku! (A to je tiskovina, která se věru amatérským divadlem příliš často nezabývá.) Jste zvědavi, co tak pikantního při festivalovém představení událo? Ač například Jana Soprová o něm píše jako o mozaice „krásy i hnusu, výborných nápadů, nudy, pečlivě promyšlených i náhodných momentů“, celý mediální vichr se netýkal inscenace jako takové. „Vlastně se nikdo z novinářů nezajímal, o co v inscenaci šlo“, svěřil se našemu redakčnímu týmu posmutnělý režisér Petr Lanta. Onou největší událostí divadelního léta bylo potřísnění opony hronovského divadelního svatostánku krvavou stopu Lady Macbeth. Taková šlechtická krev pěkně pevně drží, opona je nevyčistitelná a dle názoru hronovských tudíž nenávratně zničená. Ta hra je snad opravdu zakletá! Soubor se ale pokouší prokletí zlomit. Skotská hra se stala součástí benefiční série Krásy (začala v září výstavou děl umělců ve Společnosti Dr. Krásy skrytých), která má napomoci získání finančních prostředků na obnovu zasviněné opony. Je možné, že 6. října půjde o derniéru – dle mínění souboru už ji vidělo a rozebralo či proklelo dosti zmatených a znechucených diváků.

V úterý 7. a v pondělí 13. října se setkáte s další prozatímní stálicí – skupinou nyní již absolventů Vyšší odborné školy herecké, jež si pro profesionální dráhu rozumně ponechala svůj původní název No-né! Zvou Vás na tradiční hru z bojového repertoáru pekingské opery NA KŘÍŽOVÉM VRCHU. Herci sice neměli desetiletou průpravu jako v Číně, ale přiblíží duch a atmosféru pekingské opery zachováním tradičních vzorců – stylizovaným pohybem, áriemi v čínštině, reprodukovanou hudbou původního čínského orchestru kombinovanou s živým hraním na perkuse a kostýmy s ruční malbou čínského ornamentu. Protože děj trochu hororový, trochu dobrodružný, trochu legrační, velice srozumitelný a zásadní dialogy se vedou v češtině, netřeba se obávat ušlechtilé nudy! Věřte, nevěřte, ale nenechte si pozoruhodnou inscenaci ujít.

14. a 22. října bude Mlejn státi Karlštejnem. Studio Arthure/Ty-já-tr ukončilo letní putování po hradech a vrací se k nám s úspěšným, zábavným a veskrze oddechovým muzikálem NOC NA KARLŠTEJNĚ. Uslyšíte všechny notoricky známé songy, užijete si nadsázky a humoru a kdožví, jestli místo podzimního ho nastuzení radši nezastůněte láskou.

Za bombu tohoto měsíce považujeme hostování společného projektu mezinárodního hudebního seskupení Los Remedios s taneční skupinou Flamenco Contemporaneo. Představení SANGRE FLAMENCA k nám přitančí ze Slovenska v sobotu 18. října. V projektu se inscenátoři pokusili skloubit tradiční flamenco (což jest, jak jistě víte, ohnivý energický tanec, který vznikl v cikánských komunitách v jižní Andalusii) s modernějšími hudebními a tanečními prvky obohatit je divadelními efekty. I bez hudebního vzdělání shledali jsme filmové ukázky vskutku ohnivými, nabitými energií a nabíjejícími i přes monitor počítače.

Benefiční série Krásy pokračuje 23. října jediným návratem kultovního muzikálu Společnosti Dr. Krásy HRA O SVATÉ DOROTĚ. Slečna Daniela Červinková na jediný večer opustí náročnou roli loupežníka Hňupa v úspěšném muzikálu Alibaba a čtyřicet loupežníků a přicestuje k nám až z Karlových Varů. Navíc, u vědomí bohulibosti Krásova počínání, uvolila se velkoryse odehrát Sv. Dorotu bez nároku na honorář!

Pro děti i rodiče už zase uvádíme pravidelné nedělní pohádky – začínáme 5. října pohádkou O Palečkovi.

Upozornění na koncert:

5. října o osmé hodině večerní proběhne křest debutového alba folkrockové skupiny Ve tři v noci SPÍŠ V PŮL ČTVRTÝ. Kdybyste měli dojem, že obličeje některých hudebníků znáte, pak vězte, že znáte. DRDS útočí ze zálohy.

Vypořádavši se tímto s upoutávkami na říjnové taškařice, dovolujeme si Vás upozornit ještě na festival extrémního hu-moru Bránice dokořán 1. listopadu (detaily objevíte www.krviktotr.cz/mor.html) a na chystaný příjezd Elektrického divadla Víti Marčíka.

Převzato ze zpravodaje Jiráskova Hronova:

„To je dobře, že jsme na to představení šli. Konečně jsme viděli to alternativní divadlo.“

„Nebylo to ale alternativní až moc?“

Dialog hronovských diváků středního věku zaslechnutý po představení Macbetha v Jiráskově divadle.

Zdroj: Bulletýnek divadla Mlejn, říjen 2003Vděčíme Arachne Labs za hostingové služby | Činnost společnosti podporuje Magistrát hlavního města Prahy Logo Magistrátu hlavního města Prahy | Statistika

NAVRCHOLU.cz

| Valid XHTML 1.1!
Member of The Internet Defense League