KaabaRed Dr. Krásy (a šesti zamilovaných)
KaabaRed Dr. Krásy (a šesti zamilovaných)
Hudebně-dramatická žatva revolučního kvítí cestou za štěstím.
Premiéra: 2. 12. 2004, Divadlo v Celetné, Praha
Sledujte tuto stránku! Spolu s dalším vývojem inscenace se i zde budou objevovat přesnější a zajímavější informace...
- autoři textů
- Matthew Gregory Lewis, Stanislav Kostka Neumann, Jiří Wolker, Aleksej Nikolajevič Arbuzov, William Blake
- režie
- Petr Lanta
- dramaturgie
- Petr Lanta a kolektiv
- výprava
- Eva Dostálová, Petr Lanta a kolektiv techniků Dr. Krásy
- hudba
- Slavnostní hudební těleso Dr. Krásy, lid, Ludwig van Beethoven, Modest Petrovič Musorgskij a jiní
- zvuk
- Petr Vendera a Jan Frič
- světla
- Hynek Plieštik
- pohyblivý obraz
- Richard Vrdlovec
- jevištní technika
- kolektiv techniků Dr. Krásy pod vedením Jana Rolníka
- účinkují (seznam se mění a není kompletní!)
-
Anna Beránková,
Antonín Policar,
Dan Červinka,
Eva Dostálová,
Jan Frič,
Jan Rolník / Martin Bohadlo,
Jan Táborský,
Johana Pošová,
Johana Švarcová / Theodora Žurková / Lenka Larionová,
Libor Novák,
Marek Javora,
Marek Svoboda / Petr Bachtjan,
Michaela Konárková,
Miloš Caňko / Michal Víšek,
Ondřej Kobza,
Petr Lanta,
Tereza Bělíková,
Slavnostní hudební těleso doktora Krásy (Petr Bachtjan, Martin Bohadlo, Filip Černý, Dan Červinka, Marek Javora, Kamila Kutálková, Markéta Lysá, Anotnín Policar, Marek Svoboda, Johana Švarcová, Theodora Žurková, Karel Vepřek, Kateřina Linhartová a další),
prof. Jan Císař
a další
Inscenace je věnována všem lidem, kteří se snažili změnit svět k lepšímu.
reklamní text z kulturního přehledu
Jedinečný večer plný revoluční jevištní akce, hudebně doprovodí Slavnostní těleso Doktora Krásy. Člověk pro blaho ostatních obětuje své nejvyšší: duši, srdce a život. Nezbývá mu pak nic, než prokletí. (ES MUSS SEIN – Ludwig van Beethoven). DRAMA / HUDBA / FILM / POEZIE
program večera
- M. G. Lewis: Krvavá jeptiška
- S. K. Neumann: Socialistickým ženám
- J. Wolker: Nejvyšší oběť
- přestávka s koncertem Slavnostního hudebního tělesa doktora Krásy
- Magický muž Karel Fridolín Glück s asistentkou Bedřiškou
- N. A. Arbuzov: Šest zamilovaných
- ...a ještě něco?
Film Krvavá jeptiška pouštěný v inscenaci
Krátký surrealistický film inspirovaného novelou Minch od M. G. Lewise. Film nazvaný Krvavá jeptiška / Der Harte Orden / Bleeding Nun byl součástí inscenace Kaabared Dr. Krásy uváděné Společností dr. Krásy. Ve filmu hrají Johana Pošová, Petr Lanta, Martin Matejka a Anna Beránková. Autorem hudby je Daniel Červinka (Sweet Papers). Za kamerou stál Richard Vrdlovec. Natočeno v roce 2004.
z tištěného programu
- kaaba
-
arabsky kostka; krychlovitá svatyně v nádvoří Velké mešity v Mekce. V jejím sv. nároží zazděn černý kámen, který byl předmětem kultu již před islámem.
- červená
-
je barva odpovídající nejnižším frekvencím, které oko dokáže vnímat. Červená barva patří mezi základní barvy spektra, je to barva světla o vlnové délce zhruba 700 nm. Světlo s ještě nižší frekvencí již lidský zrak nedokáže vnímat, jedná se o tzv. infračervené záření.
- kabaret
-
žánr divadla, který vznikl v 80. letech 19. stol. ve Francii. Zahrnuje divadelní a hudební vystoupení (scénky, skeče, písně, taneční výstupy apod.), jež jsou volně spojována průvodním slovem konferenciéra.
- revoluce
-
zásadní změna, zásadní převrat; 1. obecně náhlá a podstatná změna určitého systému nebo subsystému. Zlomová etapa vývoje, radikální vyřešení nahromaděných a dosud neřešených rozporů; vede ke konstituování nových podmínek, východisek, způsobů organizace apod. (Původně otočení se v rámci jednoho cyklu; pravidelný oběh Měsíce, střídání ročních dob a životních situací.); 2. fyziologie jeden cyklus srdeční činnosti zahrnující stah a ochabnutí; 3. politologie politická revoluce, násilná změna společenských poměrů dlouhodobého a zásadního charakteru; součást komplexního procesu přeměn odstraňujících dosavadní převládající paradigmata (revoluce duchovní, životního stylu, společenského uspořádání)
„Trápí nás nejenom živí, ale i mrtví.“ Karel Marx, předmluva ke Kapitálu
„...obtěžkal ruce a řekl jen: Zabiji sen!“ Jiří Wolker, Balada o snu
„Divadlo spí, ač rád bych je likvidoval“ Jiří Wolker, dopis z Prostějova, 30. března 1923
stáhněte si a vytiskněte program rozdávaný k představení 10. června 2005 (formát PDF)
z tisku
-
Lukáš Nozar: Kaabared
-
„Společnost Dr. Krásy tentokrát hraje jako Divadlo na Vinohradech“ Vladimír Hulec, hodnocení na festivalu Šrámkův Písek 2005
fotografie
technické požadavky
Jelikož je inscenace stále ještě ve stavu zrodu, nejsou níže uvedené informace úplně přesné, ale pouze orientační...
- počet účinkujících
- cca 14 herců + cca 3 hudebníci + min. 3 členové podpůrného týmu
- doprava
- je třeba zajistit dopravu rekvizit (minimálně jedno osobní auto) + doprava osob (+ příp. doprava kulis po domluvě, viz níže - část "další")
- čas na přípravu
- minimálně 5 hodin
- délka představení
- přibližně 2 a půl hodiny včetně dvacetiminutové přestávky, během které hraje kapela
- čas na bourání
- minimálně 2 hodiny
- prostor
- ideální je klasický kukátkový prostor o šířce jeviště min. 7 metrů a hloubce 6 metrů, opona, forbína, lávka nad jevištěm na kterou vidí diváci (vyvýšený prostor v zadní části jeviště s možností skrytého příchodu a s jednou zástrčkou pro elektrickou kytaru), dvě propadla v přední části jeviště (jedno vlevo, druhé vpravo), výkryty, velké praktikábly pro stavbu na scéně (4x100, další dle dohody - záleží na použitém nábytku), schůdky, o přestávce živá hudba ve foyer (=> místo pro kapelu i posluchače ve foyer)
- zvuk
- 1 mikrofon na jevišti, 1 mikrofon v kabině, 1 mikrofon snímající celé jeviště ("sběrák"), echo (reverb/delay), cd přehrávač
- světla
- světla s barevnými filtry a možností s nimi hýbat (čím více, tím lépe), možnost umísit minimálně 5 světel na jeviště (2 na stojany, 2 a 1 "vana" na zem)
- další
- dataprojektor (můžeme zařídit pronájem), promítací plátno (před oponou), prodlužovačky a zástrčky pro zapojení hudebních nástrojů (1 na jevišti na forbíně, 3 ve foyer, 1 na lávce vzadu nad jevištěm), piano na jevišti, 2 gumové duše z traktoru, dřevěný stůl, 3 židle, postel (odpovídající začátku 20. století), brnění (socha rytíře), okno (otevírací), dveře (funkční v "divadelních" futrech), křeslo, krb (oheň), koště, po jevišti se lije červené víno (divadla s kobercem na jevišti či praktikáblech mohou trpět), během představení jsou na jevišti vykouřeny 2 cigarety a 1 doutník, je spálen 1 list papíru a hoří divadelně zabezpečený oheň symbolizující krb...